Princip mikromagie spočívá v tom, že pohyb rukou musí být tak rychlý, aby jej nezachytil lidský zrak. S těmito triky se seznamují začátečníci, ale s úspěchem je využívají i zkušení profesionálové. Mají totiž velký úspěch u obecenstva, zejména tam, kde se lidé dobře znají nebo se chtějí blíže seznámit. Kouzelnická mikromagie je tedy ideální příležitostí k navození přátelské atmosféry u svatebního stolu, na narozeninových oslavách, promocích a podobných příležitostech.
Objektem zájmu bývají drobné mince, hrací karty, nejčastěji canastové, ale i vypůjčené drobnosti od obecenstva, což jsou např. klíče, náušnice, prsteny, náramky, hodinky.
Jestliže je pozvaný mág skutečným profesionálem, projeví se to i v psychologickém pojetí jeho vystoupení. Značný význam má totiž improvizace a schopnost vcítit se do skupinek osob, či jednotlivců. Při předvádění triků pak hraje podstatnou roli osobní šarm, mágové mívají ve vínku zvláštní dar a tím je přimět dospělé k tomu, aby se zasnili, zapomněli na všední starosti, uvolnili se a alespoň se pokusili hrát si jako nevinné děti. Je to zvláštní, ale kouzelníci dokážou v lidech bourat bariéry zábran, což jim mohou závidět i zkušení psychologové.
Spolupráce obecenstva a mága
Největší atraktivita tohoto způsobu kouzlení spočívá v těsné blízkosti aktéra i obecenstva, kdy se všichni do zábavy zapojují a diváci nejsou jen pasivními příjemci. Spolupracují při míchání karet, mohou si prohlížet jednotlivé rekvizity, někdy je jim dovoleno provádět jednoduché triky s prozrazením pointy. Právě to je zřejmě důvodem k tomu, že je o tento způsob vystoupení značný zájem, a že je tato profesní činnost populární mezi mladou nastupující generací.
Tento obor je dokonce mezinárodně uznáván asociací kouzelníků FISM a je jednou z disciplín každoročně pořádaného mistrovství světa v kouzelnické magii.