Co je na trampolínách tak zajímavého, že roste obliba i tzv. jump parků, kde se mohou dokonale vyřádit děti i dospělí? Jde o specifické nářadí umožňující značný pohybový rozsah, které má významný zdravotní přínos z mnoha důvodů. Uveďme si ty méně známé, které vás možná překvapí.
Skákání na trampolíně pro zdraví a svěžest
Fyzioterapie – nejlevnější trampolíny, to nejsou jen dětské hračky pro pobavení na zahradě za slunečného počasí. Nasazují se jako součást terapeutických cvičení pro široký rozsah zdravotních problémů. Může se tedy klidně stát, že vám je doporučí ošetřující lékař jako vhodnou pomůcku. Obecně je známo, že tento specifický pohyb navyšuje vitální kapacitu plic, posiluje svalstvo trupu i dolních končetin a podporuje cirkulaci krevního oběhu, to ale není vše. Jde o podporu zátěže tzv. G-Force, do hry se totiž zapojí i hluboko uložené svaly podél páteře v oblasti zad a břicha. Rozprouděním lymfy, která bývá sedavým zaměstnáním utlumena, se snižuje hladina špatného cholesterolu v krvi, rychleji se odbourávají odpadní metabolity a lépe se pak z těla odvádí.
Mentální nebo tělesná postižení – tito lidé jsou odkázáni na pomoc ošetřovatelů a součástí léčebné terapie je i vhodný pohyb. Tato činnost však bývá často problematická, zvláště při pobytu v přírodě, kde může docházet ke zraněním. Skákání na pružné podložce je pod dohledem fyzioterapeuta bezpečné, přináší nemocným úlevu, zlepšuje náladu a eliminuje deprese.
Senioři – vynikající způsob, jak zabezpečit vhodný pohybový rozsah i pro dříve narozené. Tímto způsobem nejsou příliš namáhány klouby, naopak se zvyšuje hustota kostní výstelky, lépe se z potravy zpracovává vápník a tělo pomaleji stárne. Pro seniory není příliš vhodné cvičení postavené na běžeckých disciplínách kvůli nadměrné zátěži kloubních pouzder a meziobratlových plotének.