V první řadě si pořiďte speciální nůžky na stříhání drápků. Ty se dají koupit skoro ve všech obchodech se zvířecími potřebami a cenově se vejdete do 200 Kč. Máte několik možností, jak zkrácení provést:
1. Vezměte kočku, pohodlně si sedněte a položte si ji na stehna, nejlépe tak, aby ležela na zádech. Chvilku jí hlaďte, aby byla klidná. Nejlépe, aby u Vás usnula, to se s ní pak pracuje velmi dobře. Jednou rukou chytněte packu a lehce zmáčkněte v oblasti polštářků, drápky ihned vylezou. Druhou rukou začněte stříhat. Takto postupujte dále. Dávejte si pozor, abyste nestříhali moc nakrátko, mohli byste kočce poranit packu tím, že byste jí střihli do masa. Pokud se to stane, poznáte to hned podle projevu nelibosti a z drápku začne vytékat krev. Tuto ranku je třeba ošetřit. Na vatový tampón nalijte trochu lihové dezinfekce a přiložte k rance.
2. Pokud je prudší povahy a není moc mazlící typ, je lepší následující metoda. K ní je potřeba být ve dvou. První vezme kočku a položí ji na rovnou plochu (postel, gauč, stůl). Vezme si osušku nebo deku a přehodí jí kočičce přes hlavu a podél těla tak, aby koukala ven vždy jen jedna packa, kterou zrovna půjde ten druhý stříhat. Stejným způsobem zmáčkne packu, aby vyjely drápky a stříhá. Je to bezpečnější metoda, kočka Vás nemůže pokousat a podrápat. Ale pozor, abyste jí pod látkou nedrželi příliš křečovitě, mohla by se začít dusit.
Kdyby se Vám nepovedla ani jedna z možností, vezměte jí k veterináři, ten si s ní jistě poradí.
Stříhání drápku provádějte podle potřeby, většinou jednou za měsíc až dva. Je to důležité nejen kvůli tomu, aby Vám nepoškrábala nábytek, ale hlavně kvůli tomu, aby jí nezarůstaly do polštářků. Udělal by se tam zánět a je to pro ni velmi bolestivé, potom je potřeba odborné ošetření. Pokud je Vaše kočka vyloženě venkovní, tato starost Vám odpadá, protože si drápky brousí lezením po stromech.