Jací jsou muži jako otcové svých dětí? Muž jako rodič to má vždy o něco těžší než žena. Zní to trochu podivně, protože přece právě na ženě leží celé to období únavného těhotenství, porodu a následujícího kojení.
Muž na vedlejší koleji
Dnes už může být otec dítěte alespoň u porodu, zatímco dříve musel pouze celý rozechvělý obcházet porodnici nebo čekat před porodním sálem. Ale i tak: celé otcovství je poněkud složitější než ženino mateřství.
Nejistá role
Ženina role je prostě jasná. Je nositelkou a dárkyní života, a to už odjakživa. Její role se nezměnila. Svým mateřstvím je si jistá. Ale co otec?
Ten si vlastně není jistý nikdy. Navíc ani jeho role dnes už není tak úplně jasná. Zatímco dříve byli muži hlavně lovci a ochránci své rodiny, nyní se už o úplné přežití snažit nemusíme, a tak se otcové mohou cítit při narození svého potomka skutečně jaksi na vedlejší koleji. Novorozenec potřebuje hlavně matku a vyčerpává ji natolik, že ta svého partnera odsunuje na určitou dobu do pozadí. To muži nesou nelibě a možná právě proto dochází k určitému odcizení mezi mužem a ženou.
Muži si to užívají později
Dá se říci, že svoje otcovství si muži začínají užívat až tehdy, když jejich potomek začíná brát rozum. Když se s ním mohou vydat na výlet, učit jej novým věcem a věnovat mu svůj volný čas. Zejména u chlapců se stávají otcové vzorem a až do puberty pro ně bývají dokonalí parťáci.
Muži na mateřské dovolené
Tradiční role mužů a žen se v dnešní době natolik stírají, že na mateřskou či rodinnou dovolenou ve stále více případech nastupuje otec. Roli zde však ve velké míře hrají předsudky. Celé pravidlo, platící po tisíce let, se tím totiž porušuje. Muž má přece především zajišťovat obživu rodiny. Mnoho otců se nemůže smířit s tím, že žena má větší příjem a je proto pro rodinu výhodnější, aby s dítětem zůstal doma on.