Každý vodní rezervoár však vyžaduje pravidelnou údržbu a starostlivost o kvalitu vodní náplně. Nemůžete ji zkrátka ponechat bez povšimnutí svému osudu, během krátké doby se uvnitř začnou množit patogeny a bazén doslova zamoří svými výkaly a metabolity. Voda je životodárné médium, a jestliže není podrobena samočisticí schopnosti, jak to funguje např. v říčních tocích, stává se z ní páchnoucí odpadní břečka.
K nezbytným čisticím mechanismům řadíme filtrační patronu s výkonným čerpadlem, prostředky bazénové chemie k desinfekci a úpravě pH a také speciální odsávací zařízení, které zbavují nečistot dno a stěny nádrže. Lidově se jim říká „vysavače“, protože pracují na podobném principu jako běžný vysavač na koberce v domácnosti.
S ručním mechanismem si vystačíte
Ruční bazénový vysavač Techneco.cz se mezi lidmi velice dobře ujal. Zájem o tyto výrobky narostl zejména za posledních deset let, kdy vzrostl i počet zahradních nebo vnitřních bazénů a vířivek. Bazény však nejsou levná záležitost, výjimkou jsou pouze nadzemní plastové nádrže malých rozměrů, které jsou spíše vhodné jako letní rozptýlení pro rodiny s dětmi.
Základní příslušenství filtrace a desinfekčních prostředků jdou do desítek tisíc korun a v rodinném rozpočtu se pak projeví každá další drobnost. Jednou z možností, jak ušetřit a zároveň docílit křišťálově čisté tekutiny uvnitř nádrže, je ruční mechanismus. Jaké jsou jeho základní vlastnosti:
Pro všechny typy bazénů– většinu z nich lze využít prakticky do každého vodního rezervoáru. Podstatná je hlavně délka teleskopického nástavce, která bývá zpravidla od dvou a půl ke třem metrům.
Sada se síťkou– výhodná je i speciální sada, jejíž součástí je nástavec, nylonová síťka na odlovení plavajících předmětů a připojovací hadice o průměru 32 mm. Některé typy mají k dispozici i adaptéry pro nastavení uchycení k teleskopické tyči.
Připojení k filtraci– výrobek se připojí k filtraci, která zajišťuje odsávání nečistot podobně, jako tomu je u elektromotoru vysavačů na koberce. Obsluha pouze drží koncový kartáč, jímž pojíždí po dně nebo po stěnách. Nejde o namáhavou činnost, kterou zvládnou i starší děti.