Setkali jste se někdy s procesem gravírování? Je to nádherná činnost pro ty z nás, kteří hledají nový koníček nebo se jen chtějí něco zajímavého dozvědět. Většinou totiž známe až výslednou podobu tohoto procesu, nikoliv jeho průběh, a to je veliká škoda.
Gravírování je technologie, která v průběhu času postupně nahradila ruční rytí. Pomocí něj můžeme vytvářet nápisy, loga, ornamenty nebo obrázky na různý materiál. Pokud pomineme historickou fázi ručního rytí na kovy jako je třeba cín, zlato nebo stříbro a přesuneme se rovnou do doby technologicky pokročilé, dostáváme se k významnému využití této technologie především při tvorbě informačních nebo reklamních tabulí a tabulek nebo třeba razítek.
Jaké gravírovací nástroje tedy známe?
- Pantografy
Manuální forma nástrojů, užívá se především pro šablony písma a předlohy ornamentů. Výsledný obrázek můžeme různě převracet nebo měnit jeho velikost. Tento způsob je ideální pro tvorbu loga.
- Plottery
Jedná se o CNC stroje, které řídíme pomocí počítače. Máme tedy nějaký počítačový návrh, výsledný výrobek bývá tedy mnohem přesnější. Tento typ dělíme na několik dalších podtypů, kterými jsou třeba malé gravírky (výroba jednoduchých štítků), gravírovací plottery (větší plochy) a laserové gravírky (nejmodernější varianta, výroba loga na dřevo, plast, sklo, gumu, kůži, koženku nebo dokonce kov).
Gravírování na kov je v dnešní době velmi moderní variantou. Můžeme díky této technologii psát a kreslit na všechny druhy kovu, konkrétně potom například na informační tabulky, popisné štítky nebo třeba gravírovat na zapalovače.
Výhodou moderního laserového postupu je jeho čistota a přesnost. Výsledný obrázek nebo nápis je vysoce odolný proti poničení a vydrží opravdu na věku. Navíc zde můžeme popustit uzdu fantazii a projevit ve výrobcích svou originalitu.