Scénář znají především studující, ale nejen oni – pod množstvím úkolů, práce a učení usínáte každý den unavení, a budíte se snad ještě unavenější. V takový moment je přirozené, že většina z nás sáhne po šálku teplé kávy, která organismus nabudí a dodá potřebnou energii. Špatné to ale může být v momentě, kdy hrnků kávy potřebujete v průběhu dne hned několik. A ještě horší to je, pokud bez kávy nevydržíte jediný den. V ten moment totiž vzniká závislost, a závislostí obecně se zbavuje jen těžko.
Jak poznáte závislost na kávě?
Jednoduše – pokud si kávu nedáte, budete se cítit zle. Lidé vykazující znaky závislosti po dané látce baží, a toto bažení narušuje jejich každodenní fungování. Jediným řešením v tomto stadiu je potom úplné vyřazení kávy z jídelníčku.
Čím ji ale nahradit?
Studující lidé v dnešní době využívají řadu přírodních surovin, které mají podobný efekt jako káva, co se týká soustředění, energie a podpory bdělosti. Zároveň ale tyto látky nemají pro organismus tolik nežádoucích účinků jako káva, mezi jejíž nevýhody patří například močopudnost a tím riziko dehydratace, bušení srdce, nárazové zvyšování krevního tlaku, a mnohé další.
Vyzkoušet můžete třeba:
- Guaranu
Přirozeně obsahuje velkou dávku kofeinu, a tím nastartuje organismus.
- Brahmi
Používá se i při léčbě Alzheimerovy chory. Po jejím užití se v mozku zvyšují hladiny chemikálií, které bývají asociovány s myšlením a učením.
- Yerbu mate
Posiluje mentální energii a soustředěnost, kromě toho ale i zlepšuje náladu a spánek. Navíc i obsahuje i řadu antioxidantů, mezi jinými flavonoidy a fenolové kyseliny. Její zdravotní benefity jsou tak vysoké, že je používána i k léčbě rakoviny.
- Gingko bilobu
Jinan dvoulaločný je ve formě extraktu používán obecně k léčbě neurodegenerativních onemocnění po celém světě. Jeho působení je opět založeno především na vychytávání volných radikálů.